Новини

Світлана Гринчук вшанувала пам’ять героїв, які віддали своє життя під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 1986 року

Світлана Гринчук вшанувала пам’ять героїв, які віддали своє життя під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 1986 року

На території зони відчуження є стіна пам’яті, де вказані прізвища 30 працівників, які загинули в перші дні аварії на ЧАЕС

, серед них і два жіночих. Ще близько 2000 прізвищ можна побачити на плитах Стели пам’яті, що у парку Слави в м. Чорнобиль. Це працівники підприємств зони відчуження та ліквідатори, яких вже немає серед живих. Імена сюди додають через кожні п’ять років.

Однак, як відзначила Світлана Гринчук, насправді цих героїв набагато більше, адже до ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС було залучено близько 600 тисяч людей різних спеціальностей. Нагадуванням всьому світу про них та ті страшні події 1986 року є монумент «Тим, хто врятував світ». На правій стороні скульптури – пожежні. На лівій – фігури хіміка-дозиметриста, потерпілого, лікаря, що поспішає на допомогу, та працівника ЧАЕС, який перекриває засувку каналу з теплоносієм в реактор.

“І кожен з них заслуговує на безмежну вдячність. Аналогічно, як і ті, хто запобіг повторенню катастрофи 39 років потому, так і коли 24 лютого 2022 року російські війська захопили Чорнобиль та розпочались напружених 35 днів ядерного терору”,  – наголосила Світлана Гринчук.

Восени 2023 року на території ЧАЕС з’явилося ще одне нагадування про людей, яким ми завдячуємо можливістю жити та працювати, – це пам’ятник загиблим воїнам – працівникам підприємств та установ Державного агентства України з управління зоною відчуження.

“З першого дня повномасштабного вторгнення 379 працівників зони відчуження – понад 8% трудового колективу – стали на захист країни. На сьогодні, на жаль, ми назавжди втратили 40 з них – професіоналів своєї справи”,- розповіла Світлана Гринчук.

Міністр спільно з першим заступником Голови Верховної Ради України Олександром Корнієнком, Міністром Кабінету Міністрів Олегом Немчіновим, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Дмитром Лубінцем, головою Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олегом Бондаренком, головою Київської обласної військової адміністрації Миколою Калашником, головою Держатомрегулювання – головним державним інспектором з ядерної та радіаційної безпеки України Олегом Коріковим, керівником сектору ядерної безпеки, поводження з радіоактивними відходами та гарантій DG INTPA Інте Стокман, представниками Представництва Європейського Союзу в Україні, ПРООН в Україні, Спільного офісу підтримки Управління Інструментом з ядерної безпеки в Україні та Посольств Німеччини, Італії, Канади, Франції, Польщі, Великобританії, Латвійської Республіки, США, Австрії, Естонії, Словенії, Данії, Норвегії, Фінляндії, Хорватії, Японії вшанували пам’ять героїв-ліквідаторів.

“Найменше, що можемо зробити, це продовжувати їхню справу та дбати про ядерну безпеку. Пишаюся тим, що сьогодні мала честь вручити Почесні грамоти Кабінету Міністрів України та подякувати від Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України працівникам Чорнобильської АЕС, які щодня забезпечують безперебійну роботу ключових систем та обладнання зони відчуження, а також оперативно реагують на надзвичайні ситуації. Остання з яких, в ніч з 13 на 14 лютого цього року, коли росія здійснила атаку на конструкцію Нового безпечного конфайнменту над зруйнованим реактором 4-го енергоблоку, могла б мати катастрофічні наслідки. Завдяки швидкій реакції та професіоналізму персоналу ЧАЕС та працівників ДСНС України їх вдалося уникнути”, – наголосила Світлана Гринчук.

За її словами, світ вже тричі стояв на межі ядерної катастрофи. І тричі його рятували люди. Сьогодні Чорнобильська зона відчуження – це понад 5000 працівників, величезна спільнота професіоналів, які забезпечують функціонування і безпеку не лише об’єкта, а й територій навколо.

Також у рамках офіційних заходів до 39-тих роковин катастрофи на ЧАЕС обговорили поточний стан та актуальні питання розвитку зони відчуження на спеціальному виїзному засіданні Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради для підготовки питань щодо посилення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок