Новини

39 років тому світ сколихнула одна з наймасштабніших техногенних катастроф в історії людства – аварія на Чорнобильській атомній електростанції

39 років тому світ сколихнула одна з наймасштабніших техногенних катастроф в історії людства – аварія на Чорнобильській атомній електростанції

Викид радіації близько 50 млн Кюрі. Понад 145 000 квадратних кілометрів забрудненої землі.

Близько 5 000 постраждалих населених пунктів в Україні, Білорусі та Російській Федерації. Виявлене радіоактивне забруднення в Швеції, Норвегії, Польщі, Австрії, Швейцарії, Німеччині, Фінляндії та Великій Британії. Опромінення мільйонів людей.

Якими б могли бути наслідки, якби не вони – працівники станції, пожежники, шахтарі, військові хімічних, інженерних військ та військової авіації, машиністи, інженери ….. люди, які пожертвували своїм життям і здоров’ям, щоб врятувати світ?

«Близько 600 тисяч людей було задіяно у ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС. Сьогодні ми вшановуємо їхній подвиг. Ми цінуємо, пам’ятаємо та продовжуємо дбати про ядерну безпеку. З того часу світ вже двічі стояв на межі повторення трагедії – через 36 років після вибуху на ЧАЕС, коли 24 лютого 2022 року російські війська захопили Чорнобиль та розпочались напружених 35 днів ядерного терору. В ніч з 13 на 14 лютого цього року, коли Росія здійснила атаку на конструкцію Нового безпечного конфайнменту на Чорнобильській АЕС, що захищає зруйнований реактор 4-го енергоблоку. Кожного разу жахливих наслідків вдалося запобігти завдяки нашим людям – фахівцям своєї справи, самовідданим та мужнім», – зазначила Світлана Гринчук.

Міністр нагадала, що на позачерговому засіданні Асамблеї вкладників Рахунку ядерної безпеки Європейського банку реконструкції та розвитку у березні схвалено рішення про виділення 400 тисяч євро для дослідження пошкодження Арки НБК з адміністративного бюджету Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля. Ці кошти будуть спрямовані на експертну оцінку наслідків влучання російського БПЛА в захисну оболонку Арки для вироблення подальшого плану дій.

«Дякую ЄБРР, усім країнам-вкладникам, МАГАТЕ та іншим представникам міжнародної спільноти за їх реакцію та увагу до ситуації. Вдячна персоналу Чорнобильської станції та всім працівникам Зони відчуження, які продовжують забезпечувати безперебійну роботу на ЧАЕС, а отже дбають про ядерну безпеку не лише України, але й всього континента», – наголосила Світлана Гринчук.