Компанії, які хочуть працювати на ринку ЄС, повинні зараз швидко адаптуватися до високих вимог Союзу.
Як залишатися конкурентоспроможним і при цьому відповідати європейським стандартам у сфері захисту довкілля та клімату, обговорювали на щорічній зустрічі Федерації роботодавців України — Ukrainian Employers Annual Meeting 2024. Цей захід об’єднав понад 200 учасників: лідерів бізнесу, представників уряду та міжнародних партнерів.
Заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторія Киреєва взяла участь у дискусійній панелі «Національний бізнес на євроарені: конкурувати і перемагати». Під час заходу обговорювалися перспективи та виклики для українських підприємств у процесі євроінтеграції.
«Євроінтеграція у сфері довкілля — одна з найскладніших. Вона охоплює всі галузі економіки і вимагає значних зусиль як з боку держави, так і з боку бізнесу, — пояснює Вікторія Киреєва. — Українське законодавство активно адаптується до європейських стандартів. Уже прийнято низку законів для імплементації європейських директив, створюється дорожня карта для бізнесу. Звісно, ЄС знаходиться далеко попереду і Україні доводиться дуже швидкими темпами її наздоганяти. Це створює певні складнощі для бізнесу. Разом з тим, для українських компаній, які зможуть адаптуватися до цих вимог, відкриваються нові перспективи».
Напевно, найскладнішим як для держави, так і для бізнесу є питання кліматичних фінансових інструментів. Це абсолютно нові ринкові механізми для всіх країн світу. Україна теж поступово починає їх запроваджувати. Наприклад, уже працює система моніторингу викидів, звітності та верифікації парникових газів, а також розробляється механізм для впровадження національної системи торгівлі квотами на викиди парникових газів. Важливо, щоб бізнес долучався до цього процесу вже зараз.
Вікторія Киреєва закликала представників бізнесу активно долучатися до діалогу з урядом, щоб разом шукати найкращі шляхи для гармонізації з європейськими стандартами, а також визначити позицію України в рамках впровадження механізму вуглецевого коригування на кордоні (CBAM). Спільна робота над адаптаційними механізмами та відступами дозволить українським компаніям ефективно інтегруватися в європейський ринок, зберегти конкурентоспроможність та мінімізувати ризики для бізнесу в майбутньому.