Новини

Підготовка до двосторонніх скринінгових сесій з ЄС за розділом 27:  зустрічі з представниками Європейської Комісії у Брюсселі

Підготовка до двосторонніх скринінгових сесій з ЄС за розділом 27: зустрічі з представниками Європейської Комісії у Брюсселі

Під час робочого візиту до Брюсселю заступник Міністра з питань європейської інтеграції Ольга Юхимчук

провела низку зустрічей та поінформувала представників Єврокомісії про поточний стан транспозиції національного законодавства до права ЄС у довкіллєвій сфері та про наступні кроки в цьому напрямку.

Зокрема, протягом візиту Ольга Юхимчук зустрілася з:

  • З представниками Генерального директорату Європейської Комісії з питань сусідства та переговорів про розширення  (DG NEAR). Під час зустрічі Ольга Юхимчук представила детальний план роботи щодо підготовки до скринінгових сесій, а також повідомила, що вже створена переговорна робоча група за розділом 27 “Довкілля та зміни клімату” та проведено її перше засідання. Європейські партнери позитивно схвалили такий детальний підхід та запропонували експертну підтримку для проходження тренінгових сесій та розв’язання технічних питань. Також представники ЄК повідомили про основні підходи до процесу скринінгових сесій, очікування під час підготовки та проведення тренінгових сесій від переговорної групи. Представники ЄК звернули особливу увагу на важливість якісного та ґрунтовного аналізу прогалин у процесі підготовки до скринінгових сесій. Також були погоджені наступні кроки щодо підготовки до переговорної сесії. 
  • З представниками Генерального директорату Європейської Комісії з питань клімату (DG CLIMA). Ольга Юхимчук представила основні напрацювання у реалізації кліматичної політики в Україні. Зокрема, поінформувала про ухвалення основного кліматичного закону, де закладено ціль про досягнення вуглецевої нейтральності до 2050 року, відновлення роботи системи моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів. Також проінформувала, що План заходів щодо підготовки до системи торгівлі квотами на викиди парникових газів на фінальній стадії ухвалення. Крім того, було обговорено наступні кроки щодо реалізації Плану заходів та підходи до розробки рамкового Закону про створення СТВ та встановлення ціни на вуглець. Заступник Міністра повідомила, що триває підготовка нового Національно визначеного внеску України до Паризького угоди, оновлення довготермінової стратегії, дворічного звіту та оновлення Плану з енергетики та клімату. Європейські партнери запропонували підтримку щодо прогнозування в секторі сільського господарства та управління лісами. Ольга Юхимчук також розповіла про статус роботи в рамках п. 8 Формули миру Президента України, а також про роботу над законопроєктом «Про основи зеленого відновлення».
  • З представниками Департаменту Європейського виконавчого агентства з питань клімату, інфраструктури та навколишнього середовища (CINEA) обговорено питання щодо активізації участі українського бізнесу у Європейській програмі LIFE для клімату та довкілля та призначення національного координатора в Україні. Також CINEA повідомила про пріоритетну програму на 2025-2027 роки, яка буде схвалена найближчим часом. Ця програма також буде надіслана  до Міндовкілля для коментарів.
  • З представниками Департаменту з питань зеленої дипломатії та багатосторонності Гендиректорату Європейської Комісії з питань навколишнього середовища (DG ENV) обговорено  та представлено статус підготовки до переговорів за розділом 27. Заступник Міністра повідомила про роботу в рамках п. 8 Формули миру “Екологічна безпека”, формування підходів до зеленого відновлення України тощо. Крім того, проінформовано про стан оцінки збитків та шкоди, завданої довкіллю в результаті повномасштабної збройної агресії росії проти України, а  також щодо прогресу України у виконанні рекомендацій Звіту щодо прогресу України в межах Пакету розширення 2024.
  • З представниками Генерального директорату Європейської Комісії з морських справ та рибальства (DG MARE) обговорено наслідки аварії російських танкерів у Чорному морі та порушення рф морського права. Ольга Юхимчук звернула увагу на важливість ініціювання Європейською Комісією міжнародної оцінки шкоди, завданої морському середовищу Чорного моря внаслідок розливу мазуту, та необхідність щодо сприяння відновленню морських екосистем. Заступник Міністра наголосила, що важливо розглянути можливість запровадження додаткових механізмів для притягнення росії до відповідальності за екологічні злочини та забезпечення захисту Чорноморського регіону від подальшої екологічної деградації. Представники Єврокомісії запропонували залучити широке коло інституцій ЄС до моніторингу та збору даних щодо обʼєму завданої шкоди та реальної ситуації в Керченській затоці.
  • З представниками Генерального директорату Європейської Комісії з питань внутрішнього ринку, промисловості, підприємництва та МСП (DG GROW) обговорено співпрацю України та ЄС у сфері критично важливих сировинних матеріалів. Мета України – створення стійких і екологічно відповідальних проєктів із видобутку, переробки сировини та виготовлення готової продукції в межах України як невіддільної частини ЄС. У рамках зустрічі обговорили потенційну можливість організації  в Україні спільного форуму з питань критично важливих сировинних матеріалів навесні 2025 року. Також йшлося про наступні кроки щодо спільного робочого плану по критично важливих сировинних матеріалах на 2025-2026 роки та технічну підтримку на його реалізацію.