Новини

Міндовкілля проаналізувало досвід колег у Туреччині щодо впровадження МЗВ та кліматичної політики

Міндовкілля проаналізувало досвід колег у Туреччині щодо впровадження МЗВ та кліматичної політики

Представники Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів відвідали Департамент моніторингу,

звітності та верифікації викидів парникових газів Міністерства навколишнього середовища, урбанізації та клімату Турецької Республіки. Мета – обмін досвідом щодо функціонування системи моніторингу, звітності та верифікації й подальших планів впровадження кліматичної політики.

У Туреччині система МЗВ працює з 2015 року та налічує більш ніж 800 зареєстрованих установок.

«Попри російську збройну агресію і поточні потужні виклики, ми активно працюємо над кліматичною політикою країни та зміною кліматичної культури. Наразі ми розробили дорожню карту, розуміємо свою ціль і завдання. Задля їх досягнення підготували законодавчу базу – перший кліматичний закон та Стратегію дій. Також ми працюємо вже над практичними механізмами – МЗВ, СТВ, паралельно співпрацюючи із європейськими колегами. Усі ці кроки ми робимо разом із бізнесом, науковим складом, громадськістю. Тому на цьому етапі ми раді співпраці та можливості дискусії з нашими колегами, які йдуть аналогічним шляхом. І взяли на себе зобов’язання досягнути кліматичної нейтральності», – директор Департаменту запобігання промисловому забрудненню та кліматичної політики Міндовкілля Богдан Семененко.

За словами представників Туреччини, їх країна наразі не має системи торгівлі квотами на викиди парникових газів, проте активно працює над її запуском у 2025 році. Також кліматичний законопроєкт Турецької республіки розроблений та чекає прийняття парламентом восени цього року. В ньому закладена ціль досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року.

Організатори заходу щодо обміну досвідом між нашими країнами розповіли, що Міністерство навколишнього середовища, урбанізації та клімату Турецької Республіки цифровізувало процес реєстрації, подачі планів моніторингу, звітів оператора, звітів про вдосконалення через програмний продукт DMS. Наразі у Туреччини дев’ять верифікаційних органів та автоматична електронна система вибору верифікатора MEDAS, яка встановлює норму годин верифікації для всіх категорій установок та має фіксовану ціну, також проводить випадковий підбір верифікаторів, які мають акредитацію в необхідному виду діяльності. Українська делегація відвідала фабрику з виробництва скляних виробів в Анкарі ŞİŞECAM, що є однією з лідерів індустрії в Туреччині та головною метою якої є декарбонізація. Фабрика є прогресивною у захисті довкілля та боротьбі зі зміною клімату та має такі проєкти як:

● Вироблений вуглець спрямовувати на виробництво енергії;.

● Скорочення викидів CO2.

● Досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року.

● Збереження води.

● Переробка відходів зі скла (у 2023 році досягла 63%)

● Гендерна програма щодо залучення більшої кількості жінок до роботи на фабриці. І вже мають результат збільшення на 10%.

Також представники Міндовкілля відвідали Türkak – Агентство з акредитації Туреччини, яке вже має досвід із взаємовизнання європейських верифікаторів щодо верифікації у сфері проєктних механізмів. У ході робочої зустрічі, приймаюча сторона познайомила українців зі структурою Turkak та результатами свого 25-ти річного досвіду акредитації, показали програмний продукт, що забезпечує повний цикл обробки даних – від отримання акредитації до членів команди верифікатора, та їх взаємодію з операторами установок.

Нагадаємо, що в Україні система МЗВ працює з 2021 року та налічує 494 зареєстрованих установок. Для відновлення обовʼязкової звітності Міндовкілля за підтримки проєкту СТВ, GIZ розроблено проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів», який невдовзі буде оприлюднено для громадського обговорення.

Робоча поїздка відбулась за підтримки Товариства міжнародного співробітництва (GIZ) ГмбХ проєкту «Підтримка у впровадженні СТВ в Україні».